Ryzyko boreliozy po trzech dniach z kleszczem

Przebywałem w lesie wśród wysokich traw. Po 3 dniach przypadkowo znalazłem przy stopie kleszcza. W związku z tym jest bardzo prawdopodobne, że kleszcz przez okres 3 dni znajdował się pod skórą i żywił się krwią.

Co ciekawe, brałem kąpiel w wannie. Woda była pełna mydła i kleszcz przetrwał, ponieważ gdy oglądałem go dzisiaj pod lupą, jeszcze poruszał swoimi odnogami. Tam, gdzie go znalazłem, jest punkt po ukąszeniu i słabe zaczerwienienie, jednakże nie większe niż 1 cm. Czy mogą wystąpić jakieś powikłania?

Różne artykuły mówią, że gdy dojdzie do zakażenia, odczyn po kilku dniach powinien mieć średnicę co najmniej 5 cm, a u mnie po 3 dniach średnica odczynu nie przekracza 1 cm, zaczerwienie jest, ale bardzo słabe. Czy takie objawy po ukąszeniu kleszcza są powodem do zgłoszenia się do lekarza? Bardzo proszę o odpowiedź. Z poważaniem

Lek. Izabela Brym

Witam.

Powinien Pan obserwować całą skórę pod kątem wystąpienia typowego dla boreliozy rumienia pełzającego. Jeśli w ciągu miesiąca zmian na skórze nie będzie, to najprawdopodobniej do zakażenia nie doszło.