Z czego może wynikać taki wygląd stolca u dziecka?

Dzień dobry, moja 3,5 letnia córka od tygodnia ma dosyć rzadką kupkę z obecnym sluzem. Z badania kału wynika, że ma obecną krew utajoną ( w stopniu lekkim) oraz kwaśne ph stolca. Żadnych innych dolegliwości nie ma. Miała też robione badanie na pasożyty oraz rotawirusy - nie stwierdzono. Od czego to może być ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pH kału nie powinno być kwaśne, a zasadowe. W przeciwnym wypadku, co wskazuje też obecność śluzu oraz dodatni wynik testu na krew utajoną, może to być oznaką zaburzeń wchłaniania, nietolerancji węglowodanów i innych alergii pokarmowych.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat.

Niekiedy jednak wynik badania kału wskazuje po prostu rodzaj diety – wyższa kwasowość kału pojawia się w przypadku diety tłustej, jarskiej, a także w zaburzeniach flory bakteryjnej (np. wskutek antybiotykoterapii).

Na pewno konieczne jest skonsultowanie wyniku z pediatrą, który będzie mógł odnieść wyniki badań do stanu dziecka, potwierdzonego zebranym wywiadem czy badaniem fizykalnym bądź innymi, dotychczas zleconymi.

Zachęcam do lektury naszego artykułu, być może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.