Zapomniałam jednej tabletki i dzień wcześniej miałam stosunek - czy mogło dojść do zapłodnienia?

  Witam,
biorę tabletki już prawie rok. Tabletki biorę codziennie, jednak wczoraj zdarzyło się inaczej. W sobotę po 7-dniowej przerwie jak zwykle wzięłam tabletkę. Jednak zapomniałam tabletki w środę (5 tabletki), wieczorem powinnam wziąć ją około 20 i wzięłam ją w czwartek przed 11. Jednak dzień przez przyjęciem pierwszej tabletki, czyli w piątek kochałam się z chłopakiem (stosunek odbył się w piątek wieczorem).
Dziś, czyli w czwartek wzięłam tabletkę o zwykłej porze.
Mam podstawy do obaw? Ciąża?

Witam serdecznie!

Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest warunkiem ich wysokiej skuteczności. Jest to szczególnie ważne w pierwszym tygodniu blistra, kiedy stężenie hormonów we krwi jest niskie po trwającej 7 dni przerwie. Producenci tabletek informują, iż przyjęcie tabletki z ponad 12godzinnym opóźnieniem wiąże się z obniżeniem skuteczności preparatu i konieczne jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez 7 dni. Ryzykowne mogą być także stosunki mające miejsce na kilka dni przed incydentem. Z tego punktu widzenia ryzyko ciąży istnieje.

Jest ono raczej niewielkie. Po pierwsze tylko niewiele spóźniła się Pani z przyjęciem dodatkowej tabletki. Po drugie stosunek miał miejsce kilka dni temu, w związku z czym są małe szanse na przeżycie plemników.

Myślę, że nie ma Pani większych powodów do obaw. W przypadku niewystąpienia krwawienia podczas 7dniowej przerwy powinna Pani wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam