Trwa ładowanie...

Właściwości antykoncepcji hormonalnej

Avatar placeholder
19.12.2022 09:02
Właściwości antykoncepcji hormonalnej
Właściwości antykoncepcji hormonalnej (123RF)

Antykoncepcja hormonalna to jeden z popularniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Jednak nie tylko. Antykoncepcja hormonalna pomaga wyeliminować bolesne miesiączki, poprawia cerę, zmniejsza nadmierne owłosienie, chroni przed anemią A nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika...

spis treści

1. Metody antykoncepcji

Na rynku medycznym istnieje wiele sposobów zapobiegania ciąży. To, na który z nich zdecyduje się kobieta zależy od niej i od sugestii lekarza. Młodym osobom, zaczynającym współżycie zaleca się używanie prezerwatyw i środka plemnikobójczego. Jeżeli regularnie uprawiają seks, wówczas pomocne będą pigułki antykoncepcyjne.

Kobiety karmiące piersią mogą zdecydować się na prezerwatywę, wkładkę domaciczną, zastrzyk zawierający gestageny lub pigułki antykoncepcyjne gestagenowe. Pigułka antykoncepcyjna musi być zażywana regularnie, poza tym jest wydawana jedynie na receptę.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jeszcze inne metody antykoncepcyjne zalecane są kobietom w okresie menopauzy. Mają one do wyboru: wkładkę domaciczną, pigułki antykoncepcyjne lub plastry. Kobiety palące mogą zdecydować się na zastrzyk z gestagenu.

2. Na co wpływa antykoncepcja hormonalna?

2.1. Zapobieganie zapłodnieniu

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest uzależniona od regularności i poprawności jej stosowania. Jej działanie polega na hamowaniu owulacji. Hormony uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy i sprawiają, że śluz staje się nieprzenikliwy dla plemników. Pigułki to bezpieczna antykoncepcja, zalecana kobietom, które rozpoczęły regularne współżycie.

2.2. Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki potrafią skutecznie utrudnić kobiecie życie. Często zwykłe leki rozkurczowe nie radzą sobie z bólem. Antykoncepcja hormonalna może zlikwidować bolesne miesiączki. Ból najczęściej jest wywołany zbyt mocnymi skurczami macicy. Dzięki antykoncepcji synteza prostaglandyn w macicy ulega zmniejszeniu, a ból się wyraźnie zmniejsza. Jednak przed wdrożeniem leczenia, należy poznać źródło bólu.

Jeżeli bolesne miesiączki wiążą się z wadami rozwojowymi lub innymi schorzeniami, niestety antykoncepcja hormonalna nie przyniesie pomocy. Należy wówczas przeprowadzić zabieg, który usunie przyczynę bólu. Pomocna może okazać się chirurgiczna korekta wad anatomicznych, wyleczenie zapaleń, endometriozy, usunięcie mięśniaków.

2.3. Obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki mogą doprowadzić do niedokrwistości, poza tym utrudniają higienę. Pigułki antykoncepcyjne powodują, że śluzówka macicy nie rozrasta się tak bardzo. Krwawienia trwają krócej i są skąpsze. Co więcej, tzw. krwawienia z odstawienia pigułek są mniejsze.

2.4. Regulowanie liczby miesiączek

Za pomocą tabletek antykoncepcyjnych można decydować o czasie pojawienia się miesiączki. Badania wykazały, że zdrowa kobieta może mieć jedynie dwie miesiączki w ciągu roku. Nie rozreguluje to organizmu, ponieważ działa on według cyklu narzuconego przez tabletki, a nie przez zegar biologiczny.

Inne działania pozaantykoncepcyjne: likwiduje problemy z cerą, nie powoduje tycia, zmniejsza nadmierne owłosienie, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika, trzonu macicy czy dolnego odcinka jelita grubego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Tabletki antykoncepcyjne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze