Autyzm u 4-latka

U dziecka stwierdzono autyzm ma 4 lata. W rodzinie wcześniej nie występowało takie schorzenie.Czy to że niewyraźnie mówi i chodzi do logopedy może mówic o tym że dziecko ma autyzm poza tym jest nadruchliwy

Witam serdecznie,
Same zaburzenia mowy i nadruchliwość nie przesądzają o autyzmie. Cechami charakterystycznymi tego zaburzenia są: występowanie stereotypowych zabaw oraz stereotypii ruchowych, sztywność zachowań, brak umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych lub reagowanie na nie w nieadekwatny sposób, brak tak zwanej zabawy funkcjonalnej, nietolerancja zmian (na przykład w rozkładzie dnia). Często występują również agresja i autoagresja.
Pozdrawiam

Dzień dobry!

Na podstawie tych informacji, jedynie za pośrednictwem Internetu nie jest możliwe ani potwierdzenie, ani wykluczenie autyzmu. Podane objawy mogą świadczyć zarówno o autyzmie (choć brakuje w Pani opisie wielu innych podstawowych objawów), jak i innych zaburzeniach (choć również o żadnym konkretnym, ponieważ zbyt mało informacji). Diagnoza dziecka nie jest łatwa, a rozwój 4-latka jest bardzo dynamiczny. Z pewnością warto skonsultować się z kilkoma specjalistami psychologii dziecięcej oraz psychiatrii dziecięcej. Na terenie Trójmiasta polecam kontakt z psychiatrą dr Anitą Sumiłą oraz psychologiem dr Moniką Zielińską.

Pozdrawiam!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zaburzenia mowy i komunikacji to jeden z objawów. Aby u dziecka postawić diagnozę autyzmu musi spełniać jeszcze inne kryteria. Jeśli postawiono dziecku taką diagnozę to zapewne nie z powodu wizyt u logopedy tylko szeregu innych cech autystycznych.
Proszę pamiętać, że w przypadku dziecka z autyzmem sama terapia logopedyczna jest niewystarczająca.
Pozdrawiam AM