Badania kontrolne po zachorowaniu na boreliozę

Witam, jestem mamą sześciolatka, w lipcu 2013r. ugryzł go kleszcz, pojawił się rumień, badania potwierdziły boreliozę. Syn przez 4 tyg. przyjmował AMOTAKS zawiesinę 3x5ml. Pediatra na tym zakończył leczenie a ja zastanawiam się, czy teraz po6 miesiącach od leczenia powinnam wykonać jakieś badania aby zweryfikować skutki leczenia?Jestem pełna obaw o zdrowie syna teraz i w przyszłości. Pozdrawiam Anna.

Witam. Odpowiedź nie jest łatwa. Należy obserwować objawy. Jeśli chodzi o badania to wszystkie badania serologiczne (ELISA i Western Blot) nic nie wniosą. Obecność lub brak przeciwciał nie musi być rozstrzygająca. Ewentualnie może wzbudzać niepojój jeśli w Western Blot pojawią się prążki charakterystyczne w klasie IgM. Można równeiż szukać DNA borelii w moczu i krwi metodą PCR. Pozytytwny wynik potwietdzi ale negatywny o niczym nie bedzie mówił. Może pani w swoich stronach poszukać lekarza z doświadczeniem w tej jednostce chorobowej. www.borelioza.org