Badanie na boreliozę 81-latka

Badanie na boreliozę 81-latka. Proszę o pomoc w odczytaniu tych wyników czy mam boreliozę ? Z góry dziękuję. Anty-Borrelia/IgG 49,58 RU/ml <16 ujemne, >=16 do <22 graniczne, >=22 dodatnie. Badanie wykonano met. Elisa Anty-Borrelia/IgM 8,91 RU/ml <16 ujemne, >=16 do <22 graniczne, >=22 dodatnie. Badanie wykonano metodą Elisa.

MichaĹ Kurek

Szanowny Panie!
Swoiste IgM pojawiają się we krwi po 3–4 tygodniach od zakażenia (mogą być wykrywane w drugim tygodniu choroby, ale u większości pacjentów pojawiają się później)[Diagnostyka i leczenie boreliozy z Lyme. mp.pl, 2010-04-15] i zanikają w ciągu 4–6 miesięcy. Swoiste IgG są wykrywalne po 6–8 tygodniach od zakażenia i utrzymują się wiele lat nawet u pacjentów skutecznie leczonych antybiotykami[Andrzej Szczeklik (red.): Choroby wewnętrzne. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2010. ISBN 978-83-7430-216-8.]. Dodatni wynik badania serologicznego bez objawów klinicznych typowych dla boreliozy nie ma znaczenia diagnostycznego.