Bez skutku staramy się o dziecko: co jest nie tak?

Witam. Jestem Ania i mam 40 lat. Mam już jedną dorosłą córkę i od roku z nowym partnerem staramy się o dziecko. Robiłam badania i ze mną jest wszystko dobrze. Mój partner jeszcze ich nie robił. Proszę mi powiedzieć jak wygląda takie badanie u mężczyzn? Robiłam badania krwi i wyszło, że mam żółtaczkę typu b. Czy jest to zagrożenie dla dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Ustalanie płodności u mężczyzn polega na wykonaniu badania nasienia. Ocenia się objętość nasienia, liczbę plemników, ich ruchliwość, budowę i liczbę leukocytów. Przed badaniem pacjent powinien powstrzymać się od stosunku płciowego przez pięć dni. Pobrania nasienia dokonuje pacjent pozostawiony sam w zamkniętym pokoju. Wyniki dostępne są po kilku dniach. Umożliwiają one podjęcie ewentualnego leczenia.
HBV czyli wirus zapalenia wątroby typu B (dawna nazwa to właśnie żółtaczka typu B) przenoszony jest przez krew i drogą płciową. Nie ma on negatywnego wpływu na płód. W czasie ciąży przebieg choroby jest taki sam jak u osoby zdrowej. Będąc nosicielem wirusa jest możliwość przeniesienia go na dziecko ale można je znacznie zmniejszyć podając po porodzie immunoglobulinę swoistą przeciwko temu wirusowi. Dlatego bycie nosicielem nie jest przeciwwskazaniem do ciąży.
Zakażenie HBV nie jest również przeciwwskazaniem do karmienia piersią jeśli niemowlę zostanie zaszczepione.
Pozdrawiam.