Ból brzucha po prawej stronie i kolonoskopia z wycinkiem

Witam. Mam taki problem bardzo bolał mnie brzuch po prawej stronie, dostałem skierowanie do szpitala, miałem robiona kolonoskopie i pobierane wycinki.. po co pobierane są te wycinki? Ile się czeka na wynik badania? Dodam, ze miałem zwężenie jelita .. czy to może być rak? Czy wycinki pobierane są tylko dlatego, żeby upewnić się, ze pacjent ma raka?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wycinki pobiera się z obszarów jelita, które w ocenie wzrokowej lekarza wykonującego badanie gastro lub kolonoskopowe budzą podejrzenie. Są one pobierane w celu poszukiwania ewentualnych patologicznych zmian rozrostowych, m.in. nowotworów. Na wynik badania histopatologicznego czeka się różnie długo, w zależności od pracowni - przeciętnie od 7 do 14 dni.