Bolesność podżebrza a gastroskopia

witam, mam 26 lat, miesiąc temu wystąpił u mnie bardzo silny ból kolkowy w prawym podżebrzu promieniujący do prawej ręki, wylądowałam na SOR-ze, zostało wykonane USG, prześwietlenie kp,badanie krwi - niby wszystko ok. po kilku godz dostałam strasznego owrzodzenia na ustach nikt nie zwrócił na to uwagi. odesłali mnie do domu, ataki tego bólu miałam jeszcze przez 4 dni i zaczęły zanikać, dzisiaj miesiąc później ból powrócił.Dostałam skierowanie na oddział gastro ale muszę czekać. Co to może być?

Dzień dobry,

Niestety trudni jest bez bezpośredniego zbadania Pani ocenić jaka była przyczyna Pani dolegliwości. Podejrzewam, że konieczne będzie wykonanie kolonoskopii, niewykluczone,że również innych bardziej specjalistycznych badań. Czy u Pani w rodzinie ktoś chorował na choroby przewodu pokarmowego? Czasami z chorobami współistnieją owrzodzenia w jamie ustnej, jest to również część przewodu pokarmowego. Niewykluczone, że zmiana ta była zupełnie niezależna, choć, aby to wykluczyć się należałoby obejrzeć zmianę i zebrać dokładny wywiad chorobowy. Niestety na poziomie SOR-u dokładne diagnostyka nie jest możliwa (bardzo dużo oczekujących pocjentów i mocno zabiegany personel...). Jeśli ma Pani biegunki z domieszką śluzu lub krwi, to może być to nawet choroba Leśniowskiego i Crohna, która może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego od jamy ustnej do odbytu. Proszę się nie stresować, bo trudno jest stawiać rozpoznanie przez internet, nie widząc pacjenta. Z pewnością na oddziale wykonają badania endoskopowe i postawią ostateczne rozpoznanie.
Dużo zdrowia życzę!

dr n. med. Marek Derkacz