Brak echa, hcg 7001

Witam.
31.01 zrobiłam test ciążowy, którego wynik był pozytywny, następnie zrobiłam wyniki hcg ok 230. 4.01 byłam u ginekologa i był widoczny pęcherzyk. Po ostatniej wizycie tj. 20.01 był już widoczny zarodek z ciałkiem żółtym, jednak bardzo ciężko było to określić, ponieważ umiejscowienie było ciężkie. Lekarz stwierdził, że brak echa serca.
Dzisiaj zrobiłam ponownie hcg i było 7001, lekarz stwierdził, że tętno powinno już być widoczne. Następną wizytę w poniedziałek i ewentualnie zabieg łyżeczkowania. Dodam, ze mam roczną córeczkę, którą długo karmiłam piersią i właściwie miałam tylko raz miesiączkę, na podstawie, której nie można określić wieku ciąży. Ponieważ mąż pracuje za granica, to wiem, że nie mogę być dalej jak w 6 tc.
Moje pytanie czy, może być widoczny zarodek a tętna nie? Czy jest możliwość, że niedogodne położenie zarodka powoduje jakieś zakłócenia? I czy ewentualnie powinnam poczekać dłużej niż do 24.01.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na miejscu Pani i Pani lekarza nie podejmowałabym pochopnych kroków. Nic nie szkodzi poczekać kilka dni dłużej, aby upewnić się, że ciąża rzeczywiście przestała się rozwijać. Nietypowy obraz ciąży może być częściowo spowodowany jej niewygodnym, z punktu widzenia diagnostyki USG, umiejscowieniem. Jeśli widoczne są wewnątrz pęcherzyka prawidłowe struktury, to nie ma potrzeby szybkiego łyżeczkowania. Warto też monitorować poziom bHCG. Mam nadzieję, że przy następnej wizycie uda się już uchwycić tętno płodu i urodzi Pani zdrowe dziecko, czego gorąco życzę.

Pozdrawiam serdecznie!