Choroba guzkowa tarczycy i guz nadnerczy u 65-latki

Zespół WPN na DXM. Choroba guzkowa tarczycy. Guz nadnercza lewego. W lewym polu nadnerczowym hipoechogeniczny obszar o śr. 21 mm. Rozpoznanie zasad ICD10 D.35.0 wyniki Androstendion 1.68 Dheas 32.40 Testosteron 0,64 Kortizol wolny w moczu DZM 13.05 Metoksykatecholaminy 663 ARO 4,88 Aldosteron 260 jakie powinno być dalsze leczenie.Lekarz prowadzący powiedział że guzki na nadnerczu operuje się dopiero jak mają 7 cm. Co dalej. Czy jeśli będzie zmiana złośliwa trzeba operować czy nie robić biopsji

W takim wypadku leczeniem powinien zająć się endokrynolog i on powinien decydować o dalszym sposobie postępowania. Jeśli guz nadnercza jest mniejszy niż 4 cm, nie jest aktywny hormonalne (a tak to wygląda) nie ma wskazań do leczenia operacyjnego, ani biopsji (bardzo niebezpieczna w przypadku guzów nadnercza i dająca często powikłania) tylko wystarczająca jest obserwacja (co około 0,5-1 roku USG lub ewentualnie tomografia komputerowa). Decyzje konkretne w tej sprawie powinien podjąć endokrynolog.