Zespół mielodysplastyczny w zakresie braku neutrocytów

Choruję na zespół mielodysplastyczny w zakresie braku neutrocytów. Moje wyniki w tym zakresie wynoszą od 0,00 do 0,50. Brak odporności powoduje, że co rok zapadam na zapalenia płuc. W przychodni przyklinicznej jestem leczona tylko encortonem, tak od 10 lat. Białe ciałka oscylują w granicach 1,00 do 2,5 tys. Czy istnieje jakieś inne lekarstwo lub sposób leczenia zespołu mielodysplastycznego? Jestem osobą starszą, mam 69 lat i nie wiem czy moje szanse z wiekiem się nie będą pogarszać. Uprzejmie proszę o kilka słów o chorobie i leczeniu zespołu mielodysplastycznego, bo nie wiem już co mam zrobić. Chciałabym podjąć jakieś leczenie, ale wszelkie informacje, jakie próbuje uzyskać, okazują się nieskuteczne. Czy coś jest w ogóle w stanie mi pomóc? Z góry dziękuję za odpowiedzi na moje pytanie. Pozdrawiam.
KOBIETA, 69 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Witam! Leczenie zespołu mielodysplastycznego jest uwarunkowane przede wszystkim typem zespołu mielodysplastycznego, stanem ogólnym chorego oraz wiekiem. W przypadku chorych w stanie ogólnym dobrym w wieku powyżej 60 roku życia zalecane jest leczenie tzw. łagodne obejmujące leki wspomagające, czynniki wzrostu oraz chemioterapię w małych dawkach. Celem leczenia jest wydłużenie i poprawa jakości życia poprzez zwiększenie liczby komórek krwi oraz zmniejszenie ekspresji nieprawidłowego klonu. W Pani sytuacji prawdopodobnie dobrano optymalne leczenie. W przypadku znacznego spadku neutrofili można rozważyć stosowanie czynników wzrostu G-CSF (filgrastim) oraz chemioterapię. Bardziej agresywne leczenie np chemioterapia może skutkować działaniami niepożądanymi, w związku z tym terapia powinna dążyć do osiągnięcia wyżej postawionego celu. Najważniejszym elementem postępowania jest obserwacja chorego i regularne wykonywanie badań ze względu na potencjalne zagrożenia spowodowane przez MDS. Najbardziej istotnym zagrożeniem związanym z zespołem mielodysplastycznym jest transformacja w ostrą białaczkę, oprócz tego zagrożenia wynikające ze spadku liczby określonych krwinek we krwi. Proponuję pozostać pod opieką hematologa, na pewno będzie starał się dobrać optymalne leczenie. W celu profilaktyki infekcji po konsultacji z hematologiem można rozważyć sezonowe szczepienie przeciwko grypie. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty