Osoba , 16 lat

Nie wiem, co robić. Mam 16 lat i coraz bardziej nasilające się objawy depresji. W mojej rodzinie nikt się nawet nie domyśla, co mi jest: myślą, że przechodzę okres dorastania. Potrzebuję pomocy, sama boję się do kogoś zgłosić, a jeśli czegoś nie zrobię, to nie zdam i nie dostanę się do żadnej szkoły. Testy poszły mi koszmarnie, a mnie to nawet nie obeszło... Gdyby nie mój ojciec, to nawet bym nie zwróciła uwagi, że tak marnie mi poszło. Co mam zrobić???

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witaj!

Jeśli niepokoją Cię Twoje objawy, nie należy ich pozostawiać samym sobie. Depresja ma to do siebie, że samoczynnie rzadko ustępuje na dobre. Często po pierwszym epizodzie następuje kolejny, dlatego bardzo ważne jest podjęcie specjalistycznego leczenia, w celu zwalczenia objawów, ale także niedopuszczenia do ich kolejnego pojawienia się.

Depresja jest bardzo poważną chorobą, dlatego nie ukrywaj informacji o swoim złym samopoczuciu przed rodzicami. Porozmawiaj proszę z nimi i poproś, aby wybrali się z Tobą do poradni zdrowia psychicznego. Do poradni nie jest potrzebne żadne skierowanie.

Jesteś bardzo młoda, przed Tobą ważne egzaminy, dlatego proszę nie odkładaj rozmowy z rodzicami na później i tym samym wizyty u specjalisty. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym będzie ono łatwiejsze i krótsze. Depresja jest chorobą, i tak samo jak inne choroby, należy ją leczyć. No bo po co męczyć się z jej objawami, skoro można się ich pozbyć?

Pozdrawiam Cię ciepło i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Neurologia – Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  • Depresja – Depresja to zespół zaburzeń psychicznych dotykających nastroju.  Depresja ma kilka grup objawów – obniżenie nastroju, obniżenie tempa działania i myślenia, lęk, a nawet objawy somatyczne. Nie do końca znane są przyczyny powstawania depresji, określa się tylko czynniki, które mogą jej sprzyjać, jak np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach