Mam dosyć siebie i swojego życia

Boję się iść do kogokolwiek z tym problemem. Myślę, że mam depresję, wiem, że to nie są żarty, ale widzę, co się ze mną dzieje. Od jakiegoś czasu mam dosyć siebie i swojego życia, kilkakrotnie usiłowałam popełnić samobójstwo, okaleczam się i nie chce mi się już żyć. Nie mam przyjaciół i wszyscy mi dokuczają, wyzywają mnie i już cała szkoła na mnie źle patrzy. Przez to coraz gorzej się czuję, zawsze mam niskie samopoczucie, rzadko się uśmiecham, ale jak czasami ktoś coś powie śmiesznego, to potrafię się śmiać. Co się ze mną dzieje?

Witaj!

Na podstawie listu nie mogę postawić diagnozy, ale opisane przez Ciebie objawy mogą wskazywać na depresję. Myśli samobójcze są bardzo niebezpiecznym alarmem, a Ty masz już za sobą próby samobójcze, nie mówiąc o okaleczaniu się. Dlatego uważam, że powinnaś jak najszybciej zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego. Jeśli psychiatra potwierdzi diagnozę depresji, przepisze Ci leki, które stosunkowo szybko powinny przynieść poprawę Twojego samopoczucia.

Namawiałabym Cię także, abyś rozważyła możliwość podjęcia psychoterapii. Myślę, że warto byłoby znaleźć przyczynę Twojego obniżonego samopoczucia, szczególnie że, jak piszesz, zmagasz się z tym od zawsze, oraz Twoich problemów z rówieśnikami. Psychoterapeuta pomógłby Ci odkryć i zrozumieć czynniki wpływające na Twoje samopoczucie oraz nauczyłby Cię, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Masz przed sobą całe życie. Myślę, że warto powalczyć o jego poprawę.

Przede wszystkim jednak, sugerowałabym, abyś opowiedziała o swoich problemach rodzicom. Ze względu na to, że nie jesteś jeszcze pełnoletnia, jedno z rodziców będzie musiało towarzyszyć Ci w trakcie wizyty w poradni.

Chciałabym jednocześnie zaznaczyć, że nie masz powodu do odczuwania wstydu. Na depresję choruje wiele nastolatków. Obecnie, jest ona jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do poradni. Pamiętaj, że depresja jest chorobą, a samookaleczanie się i myśli samobójcze są jej objawami. Depresję trzeba leczyć, tak samo jak leczy się inne choroby. Leczenie depresji jest najskuteczniejsze, kiedy stosuje się równolegle farmakoterapię, czyli leki, oraz psychoterapię. Psychiatra powinien Ci dokładnie wyjaśnić proces leczenia.

Proszę, nie lekceważ swoich objawów. Są one bardzo niebezpieczne. Jeśli nie podejmiesz leczenia, mogą się jeszcze bardziej nasilić.

Trzymam za Ciebie kciuki. W razie wątpliwości pisz.