Ciąża w połogu - czy to możliwe?

Mam straszny mentlik w głowie, jestem 5 tygodni po porodzie i wczoraj kochałam się z mężem, niestety mąż zapomniał się i niezdążył wyjść przed wytryskiem! Boję się, że mogłam zajść w ciąże, a mam jeszcze resztki połogu. Czy to możliwe ?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Po pierwsze - nie wolno uprawiać seksu podczas połogu!!!

Połóg to czas, w którym kobieta wraca do sił po ciąży. Jej organizm jest wyczerpany i osłabiony - podatny na infekcje!!!!!!!!!!! Poza tym drogi rodne jeszcze nie zdążyły się zagoić - błona śluzowa pochwy nie stanowi dostatecznej bariery. Podczas współżycia może z dużym prawdopodobieństwem dojść do infekcji. Zwłaszcza, jeśli nie jest używana prezerwatywa. W dawniej kobiety umierały z powodu takich infekcji! Teraz mamy antybiotyki, ale po co samej prosić się o groźne infekcje, które mogą utrudnić poczęcie w przyszłości kolejnego dziecka! Połóg trwa około 6 tygodni po porodzie. Rozumiem, że trudno odmówić sobie seksu, ale powinna Pani tak zrobić. Przecież mogą Państwo przez ten okres uprawiać petting oraz seks oralny - nie grozi Pani wtedy ani infekcja, ani ciąża.

Jeśli jest Pani 5 tygodni po porodzie, to mało prawdopodobne, aby jajniki już podjęły pracę i aby była możliwość zajścia w ciążę... Ale oczywiście nie można tego na 100% wykluczyć. Dla dobra Pani zdrowia i zdrowia ewentualnego płodu nie jest korzystne, aby zachodziła Pani w ciążę w ciągu pierwszego roku po urodzeniu dziecka. Stosunek przerywany to naprawdę nie jest odpowiednia w tej sytuacji metoda antykoncepcyjna! Właściwie to dla nikogo nie jest odpowiednia...

Polecam wizytę u ginekologa w celu zbadania dróg rodnych (czy nie ma infekcji) i rozmowy o odpowiedniej dla Pani antykoncepcji. W Pani sytuacji polecałabym prezerwatywę lub tzw. mini-pigułke antykoncepcyjną, którą mogą stosować kobiety karmiące.