Cierpnąca ręka (łokieć tenisisty?)

Mój problem rozpoczął się w roku 2007, kiedy rozpocząłem pracę jako informatyk. Po jakimś czasie zacząłem odczuwać delikatne mrowienie w małym palcu lewej ręki, potem mrowienie rozszerzyło się na całego małego palca i część jego sąsiada (numer 4). Ostatecznie sprawia to wrażenie ścierpnięcia. Byłem z tym u lekarza, ale oprócz jakiegoś leku (który ponoć miał tylko łagodzić objawy) i fizjoterapii (chodziłem na nią przez około miesiąc), które nie pomagały, nic więcej mi nie pomógł. W ramach eksperymentów wymontowałem często przeze mnie używany lewy klawisz ctrl (naciskałem go owym małym palcem) i trochę pomogło. Jednak od tamtej pory lewa ręka mniej lub bardziej mi dokucza. Dyskomfort nasila się, gdy intensywniej i więcej pracuje na klawiaturze, przez przypadek podczas snu położę się na tej ręce bądź (początkowo zapominałem o tym i to robiłem) opieram się na lewym łokciu. Odczuwam też większy ból przez kilka dni po większej libacji alkoholowej ;) Czasem czuję też chwilowy i delikatny ból w łokciu. Czasem (może tu już gra moja psychika) odczuwam delikatny, podobny efekt w prawej ręce. Ostatnio (miałem wtedy sporo pracy) przez kilka dni czułem ból (nie cierpnięcie lub cokolwiek innego, lecz ból jakby kości) lewego kciuka, co mnie już całkiem załamało - bez 2 palców lewej ręki mogę pracować, ale jak wyłączę jeszcze kciuk, to będzie tragedia! Potem poczułem ból na bocznej części lewej ręki - taki sam jak na kciuku. Od kilku dni ustąpiło to, ale utrzymuję się dość intensywne (w porównaniu z wcześniejszymi) ścierpnięcie 2 ostatnich palców. Dodam jeszcze, że przez jakiś czas (na początku) próbowałem nosić specjalistyczne opaski dedykowane na schorzenie "łokcia tenisisty" (tak nazwał to któryś z lekarzy) - raczej nie pomagały. Próbowałem też, w skrajnych przypadkach, gdy ból był nie do zniesienia, używać tylko prawej ręki (lewa zwisała swobodnie) - wtedy lewej to pomagało, ale czułem, że niedługo zacznę to samo czuć w prawej ręce. Byłem także na badaniu neurologicznym (nie pamiętam nazwy), gdzie przepuszczali jakieś prądy nerwami łokciowymi (do tych 2 palców), ale poza minimalnymi opóźnieniami były w normie. Codziennie pracuję minimum 8 godzin przed komputerem. Ale przecież nie wszyscy informatycy odczuwają takie problemy. Prawdopodobną przyczynę tego znam - zbyt dużo piszę, ale może jest jakaś inna przyczyna, dlaczego mój organizm jest szczególnie podatny na ten defekt? Może brak jakiś witamin i jedna tabletka załatwi sprawę?:) Co jeszcze mogę zrobić, aby ograniczyć moje codzienne cierpienia?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z problemem, który Pana dotyczy, powinien się Pan zgłosić do specjalisty - neurologa lub ortopedy zajmującego się ręką. Obraz objawów, które Pan przedstawia oraz wynik badania elektroneurograficznego wskazują na uszkodzenie nerwu łokciowego.

Są różne przyczyny tego typu patologii. Nie podaje Pan, czy poza drętwieniem palcy odczuwa inne objawy, np. ból w nocy, wybudzający ze snu. Mogłoby to wskazywać na zespół kanału Guyona (odpowiednik zespołu cieśni nadgarstka). Ból okolicy łokcia, dokładniej nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej może wskazywać na łokieć tenisisty, czyli entezopatię (zapalenie) przyczepu ścięgien mięśni zginaczy, może też wskazywać na tzw. zespół kanału nerwu łokciowego. W tym miejscu nerw łokciowy (unerwiający czuciowo palec 4 i 5) przechodzi w kostnym kanale, który w niesprzyjających warunkach, np. stan zapalny spowodowany przeciążeniem, powoduje ucisk na nerw i jego uszkodzenie. Jest to, to samo miejsce, w które jak się uderzymy, to czujemy prąd płynący do ręki i ból. Praca informatyka niestety powoduje przeciążenia dla kończyn górnych, mięśnie są stale napięte, to nie jest korzystne.

Aby zróżnicować te stany należy wykonać kilka dodatkowych badań, chociażby ultrasonograficzne. Przydatne jest też profesjonalne zbadanie przez specjalistę - często już same objawy pozwalają postawić słuszną diagnozę. Jeśli chodzi o preparaty witaminowe i elektrolitowe, to można zaproponować preparaty magnezu z witaminą B6, dostępne bez recepty w każdej aptece. Mogą być pomocne. Ważna jest też higiena pracy - warte by w miarę możliwości robił sobie Pan krótkie przerwy z ćwiczeniami rozluźniającymi mięśnie - np. strząsanie rąk itp. Leczenie specjalistyczne, w zależności od zaawansowania choroby, jest zachowawcze (leki przeciwzapalne doustnie i miejscowo w iniekcji, fizjo- i fizykoterapia) lub operacyjne (uwolnienie usidlonego nerwu).

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Problem Pana związany jest oczywiście z nerwem łokciowym.Gdzie konkretnie? albo z tyłu łokcia gdzie przebiega nerw łokciowy-ucisk ,albo w nadgarstu -jego drugim newralgicznym miejscem-kanałe Guyona.
Coś pisze Pan także o palcu I-to zupełnie inny nrw ten palec unerwia.
Najlepszą metodą okreslenmia gdzie jest ucisk nerwu łokciowego jest wykonania badania EMG(elektromiografia) To badanie doklafdnie pokaże gdzie jest zaburzenie przewodnictwa i wtedy wiaddomo jaka wykonać operacje.
Pozdrawiam