Co może być spowodowane tak wczesną miesiączką i kiedy ona ustąpi?

Witam zażywam tabletki antykoncepcyjne Vibin Mini od około roku. Miesiączke przy tabletkach dostawałam zawsze 24 dnia brania tabletek (3 tabletka placebo). Wahania miedzy tymi dniami wynosiły max do 3 dni. Natomiast teraz dostałam miesiaczke o tydzień wcześniej czyli 17 dnia brania tabletek. Miesiaczka trwa do dnia dzisiejszego (8 dzień miesiączki). Tabletki przyjmowałam regularnie oprócz jednego dnia gdy opózniłam się z wzięciem tabletki 4 godziny. Jednak wiem że do 12h nic nie powinno się stać. Zaczęłam ostatnio również chodzić na fitness. Co może być spowodowane tak wczesną miesiączką i kiedy ona ustąpi? Jakie jest ryzyko ciąży? Do ginekologa zamierzam sie wybrać dopiero gdy sytuacja znów się powtórzy.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jeżeli przyjmowała Pani tabletki zgodnie z zaleceniami, to ochrona powinna być zachowana. Oczywiście nie ma 100% metody antykoncepcyjnej. Natomiast przy długotrwałym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej mogą się pojawić nieprawidłowe plamienia i krwawienia. W takim wypadku konieczna jest wizyta u ginekologa. Być może zmiana sposobu antykoncepcji lub preparatu okaże się niezbędna. Ale najpierw należy wykluczyć inne przyczyny krwawień.