Czy antybiotyki i antydepresanty obniżą działanie antykoncepcji?

Dzień dobry. Za 5 dni powinnam dostać okres, za 3 dni zacząć brać tabletki placebo (stosuję antykoncepcję - vibin). Mam obecnie krwawienia - wydaje mi się, że z odstawienia. Dodam, że stosuję antydepresanty (parogen, mirtagen) i obecnie też antybiotyki po ostrym zapaleniu ucha (zinnat, cirrus). Tabletki zażywam regularnie. Czy powinnam brać je nadal tj. 3 tabletki z hormonami, później placebo? Czy jest szansa, że dostanę okres jak zwykle za te 5 dni pomimo obecnych krwawień? Jeśli mam dalej kontynuować zażywanie tabletek to czy jestem chroniona przed ciążą nadal? Do lekarza jestem umówiona za 4 dni, stąd pytanie tutaj.
KOBIETA, 20 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie występują naturalne miesiączki, lecz tzw. krwawienia z odstawienia. Zazwyczaj pojawiają się one podczas przyjmowania tabletek placebo, ale możliwe, że w Pani przypadku krwawienie z odstawienia pojawiło się wcześniej.

Antydepresanty, które Pani stosuje nie wpływają na skuteczność antykoncepcji, natomiast antybiotykoterapia wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych.

W obecnej sytuacji powinna Pani przyjmować tabletki antykoncepcyjne zgodnie ze schematem, a więc wszystkie pigułki z hormonami, a następnie tabletki placebo. Proszę również pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, np. prezerwatywie przez cały okres antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu.

Podobne pytania umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-zinnat-a-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-avamys-i-cirrus-na-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/miesiaczka-z-odstawienia-przy-tabletkach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.