Co może powodować ten kaszel u syna?

Mój synek (6,5 miesiąca) kaszle od dłuższego czasu. Mam wrażenie, że trwa to już ok. 2 miesięcy. Kaszel najczęściej pojawia się gdy się bawi, denerwuje. Czasami kaszle od tak. Jest to raczej suchy kaszel. Nie towarzyszy mu katar czy gorączka. W między czasie synek był u pediatry i ten nie stwierdził choroby. Niepokoi mnie ten kaszel. Dodam, że gdy śpi to nie kaszle. Czym może być spowodowany ten stan?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niewątpliwie nie należy bagatelizować objawów, o których Pani pisze. Przewlekły kaszel należy zdiagnozować i w tym celu sugeruję kontakt z pediatrą. Przyczyn takiej reakcji organizmu może być kilka, ale tylko zebranie wywiadu oraz ewentualne badania mogą pozwolić na postawienie właściwej diagnozy. Suchy kaszel, któremu nie towarzyszą inne symptomy sugerujące infekcję, pojawiający się podczas wysiłku fizycznego lub pod wpływem reakcji np. na jakiś alergen, może świadczyć o astmie oskrzelowej. To przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, wynikająca z nadreaktywności oskrzeli na czynnik drażniący np. właśnie alergen. Rozpoznanie tej choroby u dzieci (zwłaszcza tak małych!) jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy dolegliwości nie są nasilone – np. pojawia się tylko świszczący oddech lub sporadycznie suchy kaszel. Zachęcam do przeczytania naszego artykułu, poruszającego problematykę astmy u dzieci: https://portal.abczdrowie.pl/rozpoznawanie-astmy-udzieci. Postawienie diagnozy nie będzie łatwe i będzie zależało od zebranego wywiadu. Warto więc zastanowić się nad kilkoma kwestiami, np. jakie objawy wystąpiły u dziecka i jak długo się utrzymują? Czy w rodzinie są lub były przypadki astmy? W jakiej sytuacji pojawiają się niepokojące symptomy? O rozpoznawaniu astmy może Pani przeczytać tu: https://portal.abczdrowie.pl/podejrzenie-astmy-jakie-objawy-powinny-zaniepokoic-rodzica. Serdecznie zachęcam również do zapoznania się z sugestią naszego eksperta, może okazać się przydatna w postawieniu diagnozy u Pani dziecka. Wypowiedź tę znajdzie Pani pod adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/astma-u-9-miesiecznego-dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.