Co może powodować zmiany nastroju u osoby z depresją?

Witam. Od 4 lat choruję na depresję (zdaniem psychiatry jest to właśnie depresja). Przyjmuję leki od 7 miesięcy. Jednak widzę, że coś dalej nie działa we mnie i zaczęłam się zastanawiać, czy to aby na pewno jest depresja. Miewam potworne zmiany w zachowaniu. Po kilka razy w ciągu dnia. W jednym momencie moi przyjaciele są mi najbliżsi, w drugim są obcy. Staję się agresywna, potem nagle przestaję, czuję, jakbym się budziła. Wszystko w momencie ze mnie wyparowuje. O co może chodzić?

Witam,

jeśli chodzi o możliwe rozpoznania alternatywne do depresji, mogące tłumaczyć zgłaszane przez Panią objawy oraz niepełną skuteczność leków (zakładam, że przeciwdepresyjnych) brałbym pod uwagę w pierwszej kolejności chorobę afektywną dwubiegunową.
Aby przybliżyć temat proszę zerknąć na artykuł: http://psychiatria.mp.pl/choroby/69890,choroba-afektywna-dwubiegunowa
ponadto pomocny bywa kwestionariusz HCL-32- gdzie pozytywna odpowiedź na co najmniej 14 pytań może wskazywać dwubiegunowość. Kwestionariusz dostępny np. tutaj:
http://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/depresja-czy-choroba-dwubiegunowa-kwestionariusz-objawow-hipomanii-hcl-32/

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam Panią
Przedstawione przez Panią objawy mogą wskazywać
na chorobę afektywną dwubiegunową - (ChAD).
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Choroba ta negatywnie wpływa na wszystkie
sfery życia - funkcjonowanie społeczne, rodzinne i zawodowe.
Często uniemożliwia wręcz naukę czy pracę.
Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie i systematyczne
stosowanie właściwego leczenia specjalistycznego.
Najlepsze efekty daje leczenie farmakologiczne połączone z psychoterapią.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl