Jak pomóc partnerowi zmagającemu się z depresją?

Podejrzewam że mój partner ma depresję. Na skutek odtrącenia przez rówieśników w okresie gimnazjalnym i liceum, a także problemów w domu, regularnie się onanizuje.Już wtedy zrozumiałam, że potrzebuje pomocy. Próbowaliśmy sami z tym walczyć jednak to na nic. W dodatku źle sypia, przytył, co wprawiło go w dodatkowe kompleksy, apatia, nie potrafi zorganizować sobie czasu. Miewa huśtawki nastrojów, od euforii po skrajny pesymizm. Odtrącił mnie od siebie. Jak mam mu pomóc? Czy to na prawdę depresja?

Witam. Najlepiej byłoby namówić partnera na wizytę u specjalisty - psychoterapeuty lub psychiatry. Wymienione przez Panią zachowania/objawy partnera mogą wskazywać na depresję lub inne problemy psychologiczne, ale wygląda na to, że bez pomocy specjalisty sobie nie poradzicie. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień dobry, rozumiem doskonale Pani niepokój. Jednak w tym momencie bardzo trudno stwierdzić czy to depresja, czy jednak objawy nerwicowe, czy być może zaburzenia dwubiegunowe. Jedyną dobrą formą pomocy dla partnera jest wizyta u lekarza psychiatry oraz wprowadzenie leczenia. Niestety np. z depresją często nie jesteśmy wstanie sami sobie radzić. Próbując, doprowadzamy na ogół do nasilenia stanu depresyjnego. Często niezbędna w leczeniu jest farmakoterapia. Zalecałabym również konsultację u psychologa. Taka forma pomocy zapewne przeniesienie pożądane i wręcz konieczne zmiany w Państwa życiu.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam, proszę porozmawiać z partnerem, skonsultować się z psychologiem. Aby stwierdzić przyczynę, czy są to zaburzenia depresyjne niezbędna jest dłuższa rozmowa. Partner powinien skorzystać z psychoterapii. Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Trudno postawić diagnozę tylko na podstawie
kilku napisanych przez Panią zdań.
Możliwe, że jest to choroba afektywna
dwubiegunowa (CHAD), jednak rzetelną diagnozę
można postawić tylko podczas osobistej konsultacji.
Oczywiście problemy, z którymi boryka się Pani partner
są w pełni uleczalne.
Bardzo ważne jest jednak znalezienie i wyeliminowanie
prawdziwej przyczyny dolegliwości.
Niezmiernie ważne jest też, aby Pani partner
podjął psychoterapię, gdyż objawy będą się nasilać
i mogą dołączyć inne zaburzenia, co doprowadzi
do pogarszania się stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
Aby Pani partner mógł cieszyć się każdym dniem
swojego życia i czerpać z niego to, co najlepsze,
potrzebna jest jego zgoda na terapię oraz chęć zmiany.
Jeżeli uda się Pani przekonać partnera do podjęcia
psychoterapii, to można spodziewać się
pozytywnego rozwiązania problemów.
Zachęcam Pani partnera do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chcieli państwo porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl