Co może znaczyć mój wynik rezonansu?

Czy mogę prosić o pomoc w zrozumieniu wyniku MR Na poziomie L5/S1 centralna, podwiezadlowa protruzja tarczy będąca w konflikcie z korzeniami nerwowym s1 w zachylkach bocznych obustronnie

Lek. Paweł Szadkowski

Została u pani opisana dyskopatia odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Interpretacja wyniku wymaga zestawienia go z pani objawami, ponieważ to od nich zależy głównie dalsze postępowanie. Najlepiej udać się w tym celu do lekarza prowadzącego (np. neurologa). U większości chorych bez neurologicznych objawów ubytkowych dolegliwości ustępują samoistnie i dlatego zwykle początkowo prowadzi się leczenie zachowawcze: przeciwbólowe (paracetamol, NLPZ, słabe opioidy), rozluźniające mięśnie poprzecznie prążkowane, fizykoterapię. Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się m.in. pacjentów z przepukliną jądra miażdżystego i rozciągowymi objawami korzeniowymi oraz nasilonymi objawami bólowymi, nieustępującymi po leczeniu zachowawczym.