Co może znaczyć taki mętny mocz?

Witam, od jakiegoś czasu zdarza się że mój mocz jest mętny, ostatnio zauważyłem jak pod koniec oddawania normalnego moczu wraz z moczem jakby wypłynęło odrobina mleka (co spowodowało zamętnienie), oczywiście od razu wybieram się do lekarza ale ciekawi mnie na co to może wskazywać, innych objawów brak.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mocz fizjologicznie powinien być klarowny, przejrzysty o barwie tzw. słomkowej. Zmętnienie czy wręcz obecność mlecznego osadu świadczy prawdopodobnie o stanie zapalnym – to może być zakażenie układu moczowego, kamica nerek lub ich stan zapalny.

Zmętnienie oznacza, że w moczu obecne są leukocyty, pasma śluzu, bakterie, nabłonek czy związki mineralne, które tworzą skupiska, barwiąc mocz czy wręcz zmieniając jego konsystencję.

Więcej informacji odnajdzie Pan w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/metny-mocz-przyczyny-diagnostyka-i-leczenie.

By rozwiać wątpliwości, wystarczy wykonać badanie moczu – nie zawsze zmętnienie moczu może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych, niemniej należy to wykluczyć. Ponieważ wspomina Pan o dobrym samopoczuciu i braku objawów mogących wskazywać na stan zapalny, być może wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu lub włączyć antybiotyk na krótki czas.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-moczu-znaczenie-w-diagnostyce-chorob-normy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.