Co może znaczyć takie opóźnienie się okresu?

uprawiałam seks z chłopakiem trwał on bardzo krótko (strasznie mnie bolalo to btl moj 2 raz) z zabezpieczeniem i bez wytrysku. W tym czasie miałam też infekcje i spoznia mi sie okres. Oprocz tego czuje podbicie w gardle i sie bardzo stresuje, robilam test ciazowy ale wyszwdl negatywny, boje sie ze to ciaza

Redakcja abcZdrowie

Witam, z Pani opisu wynika, że nie ma podstaw, by podejrzewać ciążę. Jeżeli zabezpieczali się Państwo, a dodatkowo nie doszło do wytrysku, to prawdopodobieństwo nieplanowanej ciąży jest zerowe. Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć naprawdę wiele przyczyn, a jedną z nich sama Pani wskazuje – infekcja organizmu, dodatkowo być może stres. Negatywny wynik testu ciążowego potwierdza, że z całą pewnością nie jest Pani w ciąży (choć proszę pamiętać, że test ciążowy należy wykonać najwcześniej po 10 dniach od stosunku płciowego, zaś optymalnym terminem jest dzień planowanej miesiączki). Prawidłowa długość cyklu menstruacyjnego to 21-35 dni – zatem nie ma Pani powodu do obaw. Proszę spokojnie czekać na pojawienie się krwawienia, natomiast jeśli nie pojawi się, sugeruję wizytę u ginekologa. Może Pani również wypróbować domowe metody na przyspieszenie miesiączki – być może któryś okaże się skuteczny. Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres. Poza fizjologicznymi czynnikami zaburzeń miesiączkowania, jak te wspomniane już oraz zmiana trybu życia czy diety, istnieją także patologicznej powody. Są to zaburzenia hormonalne, infekcje intymne, a także chorobowe zmiany w obrębie dróg rodnych (jak choćby nadżerka czy polipy macicy). Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki. Zatem przedłużający się brak krwawienia powinien być skontrolowany przez ginekologa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.