Co oznacza neoplazja śródnabłonkowa niskiego stopnia (LSIL) związana z infekcją HPV?

Kilka miesięcy temu zauważyłam niewielkie krwawienia między okresem, które trwało czasami nawet tydzień. Poszłam do ginekologa i zrobiłam cytologię. Rozpoznanie to: obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych. Interpretacja to: infekcja o cechach bacterial vaginosis, neoplazja śródnabłonkowa niskiego stopnia (LSIL) związana z infekcją HPV lub dysplasia gradus minoris (CIN 1), obraz cytologiczny odpowiada grupie III wg systemu Papanicolacu. Zostałam skierowana na kolposkopię. Dzisiaj przyszedł taki wynik: Nabłonek płaski z koilocytozą bez cech neoplazji. Co to znaczy? Czy jestem zarażona wirusem HPV? Jak to się leczy?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Wynik cytologii ocenia się w systemie Bethesda jak LSIL/HSIL, ASC-US i inne, co wskazuje potem lekarzom na dalsze postępowanie. U Pani wykryto nieprawidłowe komórki z powodu zakażenia wirusem HPV, stąd taki wynik. Niektóre typy wirusa HPV mogą wywołać w przyszłości raka szyjki macicy, jednak nie u każdej kobiety, która jest nosicielką wirusa, rozwinie się ten nowotwór. W takiej sytuacji powinna Pani wykonywać regularnie cytologię, aby wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości. Myśle, że zaciekawi Panią artykuł dr Nicole Sochacki-Wójcickiej na ten temat. O szczegóły zawsze może Pani zapytać swojego ginekologa. Link do artykułu: https://mamaginekolog.pl/profilaktyka-raka-szyjki-macicy/