Co oznacza umiejscowienie zarodka w górnym rogu macicy?

Witam serdecznie. Mam 28 lat i jestem prawie w 8 tygodniu ciąży. Jest to moja pierwsza ciąża. W końcu 6. tygodnia zaczęłam odczuwać ból w podbrzuszu i miałam krwawienia, najpierw słabe, później bardziej obfite. Zaniepokoiło mnie to i udałam sie do lekarza (była to moja druga wizyta, pierwszą miałam pod koniec 5. tygodnia ciąży). Lekarz zrobił mi USG i postawił dwie hipotezy: ciąża zagrożona lub pozamaciczna. Skierował mnie od razu do szpitala.

W szpitalu następnego dnia zrobiono mi ponownie USG i wykluczono ciąże pozamaciczną. Stwierdzono, jednak, że zarodek umiejscowiony jest w lewym górnym rogu macicy, a po drugiej stronie wystąpił krwiak. W szpitalu podawano mi leki (N*** i D***). Po czterech dniach krwawienia ustąpiły i wypisano mnie ze szpitala. Lekarz przepisał mi te same tabletki i nakazał leżenie w łóżku. Za tydzien zlecił wizytę lekarską.

Moje pytanie brzmi: co oznacza że, zarodek umiejscowiony jest w górnym rogu macicy - czy to jest bezpieczne dla płodu lub dla mnie? Czy umiejscowienie w tym miesjcu nie spowoduje poronienia, a jeśli nie, to czy dziecko będzie rozwijać się prawidłowo i nie grozi mi wczesny poród i poród przez cesarskie cięcie? Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ciąża umiejscowiona w rogu macicy jest czasem klasyfikowana jako rodzaj ciąży ektopowej (pozamacicznej). Pozwolenie na rozwijanie się takiej ciąży jest wysoce ryzykowne - prędzej czy później, lecz zanim płód osiągnie zdolność do życia pozałonowego, dojdzie do pęknięcia macicy i silnego krwotoku wewnętrznego, który może doprowadzić do wstrząsu, a nawet śmierci matki!

Podejrzewam jednak, że w Pani przypadku nie mamy do czynienia z umiejscowieniem zarodka ściśle w rogu, lecz w jego pobliżu. To nie stanowi już zagrożenia dla Pani, ani dla dziecka. Proszę, dla pewności, dopytać lekarza, który wykonywał badanie USG, o dokładne umiejscowienie ciąży.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!