Co oznaczają problemy ze snem u 27-latki?

Od jakiegoś czasu zauważyłam, że w nocy się budzę. Regularnie co około 1,5h do 3. Szczerze nie wiem od kiedy tak się dzieje, a zauważyłam jak chciałam zacząć badać swoje cykle (i nie mogę przez to też mierzyć temperatury). Zaczęłam w związku z tym brać melatoninę (5mg), jednak bez konsultacji z lekarzem. Stwierdziłam, że po miesiącu odstawię, bo może wszystko było tylko chwilową reakcją na stres, czy coś podobnego i minie. Niestety po odstawieniu wszystko wróciło do stanu sprzed. Dodatkowo dodam, że podczas brania melatoniny też budziłam się codziennie w okolicach godziny 3.00-3.30. I teraz moje pytanie, czy organizm przyzwyczaja się do melatoniny, do codziennych dawek i sam z siebie przestanie ją produkować w odpowiedniej ilości? Nie mam problemów z samym zasypianiem...

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji domniemam, że jest przyczyna i skutek tej przyczyny.
Celowym byłoby dotarcie do przyczyny Pani wybudzania się o konkretnej godzinie.
Z tego, co mi wiadomo, Melatonina jest naturalna i nie uzależnia.

Myślę, że pomocna byłaby dla Pani zwyczajna rozmowa z Psychologiem.
Gdyby miała Pani życzenie takiej rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu.

Z przesłaniem dla Pani tylko satysfakcjonującego samopoczucia,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Wybudzanie w nocy (pod warunkiem, że jest krótkotrwale) może być normalnym procesem wynikającym z cyklu snu. To znaczy, w ciągu nocy przechodzimy kilka pełnych cykli snu- od najpłytszego, po najgłębszy z fazą REM i z powrotem do płytkiego itd. Takich cykli trwających około 1,5 godziny (różnice indywidualne sprawiają, że u każdego człowieka ten czas jest zmienny) jest kilka w ciągu nocy zależnie od długości snu nocnego. W tej najpłytszej fazie właśnie najczęściej zmieniamy pozycje, czy jesteśmy bardziej wrażliwi na bodźce zewnętrzne (np hałasy) itp, a to może powodować krótkotrwałe wybudzenie. Jeśli zatem wybudzenie trwa na tyle krótko, że szybko zasypia Pani z powrotem, a rano czuje się Pani wypoczęta, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Jeśli natomiast budzi się Pani na dłużej, ma trudności w ponownym zaśnięciu lub czuje się Pani niewyspana pomimo prawidłowej ilości snu (czyli ok 7-8 godzin dla dorosłego), a nie widzi Pani innych przyczyn zaburzenia (np stres, hałas w okolicy itp) , warto pomyśleć o konsultacji z lekarzem- rodzinnym lub neurologiem.