Co oznaczają rozstępy na mięśniach?

Dzień dobry! Mam problem ze tym że na nogach na mięśniach przy początku czworoglowego mięśnia w tych samym miejscach o tych samych rozmiarach i wyglądzie pojawiły mi się takie jakby rozstępy. Ale też są pod skórą czerwone ni to pęknięte zylki ni rozstępy. Nie wiem czy się tym przejmować? Jakiś czas temu trochę przytyłem, czy można to zignorować? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Trudno jednoznacznie określić, nie widząc zmiany, czy nie ma się czym przejmować, ale generalne można kierować się zasadą, że rozstępy jasne/blade/cieliste mogą wynikać z nadmiernego rozciągnięcia skóry, z kolei czerwone/sine/różowe mogą wynikać z patologicznego ścieńczenia skóry np. w zespole Cushinga. Jeśli zaobserwował pan u siebie niezamierzony przyrost masy ciała, który nie wynikał ewidentnie z błędów dietetycznych, sugeruję żeby udał się pan do lekarza pierwszego kontaktu w celu oceny pana stanu klinicznego.