Co oznaczają te krwawienia przy wkładce antykoncepcyjnej?

Witam, 23.11.2021r., miałam założoną wkładkę domaciczną Mirena, w tym miesiącu miesiączkowanie trwało 14 dni, dwa dni przerwy i znowu mam krwawienie, zaznaczę że jest w nich mnóstwo skrzepów i zdarza się dzień że podpaska na noc nie starcza mi na godzinę, a od dwóch miesięcy przepotwornie boli mnie brzuch w czasie okresu. Czy takie problemy się zdarzają? Wizytę mam u ginekologa dopiero końcem października, ale zaczynam się martwić, proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

system Mirena – tak jak każdy inny lek – związany jest z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Opisane one zostały szczegółowo w ulotce systemu domacicznego Mirena. Wśród nich wyróżnić można między innymi bolesne miesiączkowanie, ból i tkliwość piersi, upławy, a także ból miednicy.

Niepokojące są jednak krwawienia, o których Pani wspomina. System Mirena powinien zmniejszać obfitość krwawień, a nie je nasilać. Nasilenie sugerować przemieszczenie bądź wypadnięcie systemu. Ponadto producent systemu Mirena mówi o konieczności skonsultowania się z ginekologiem w przypadku pojawienia się nietypowych krwawień pochodzących z dróg rodnych. Ból lub krwawienie trwające dłużej niż kilka tygodni może również oznaczać przebicie ściany macicy.

Zachęcamy więc do niezwłocznego kontaktu z ginekologiem.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wkladka-domaciczna-i-krwawienie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wkladka-mirena-a-obfite-krwawienie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-krwawienie-podczas-stosowania-wkladki-mirena.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.