Co oznaczają te wyniki badań hormonalnych u 27-latki?

Witam, mam 27 lat i staram się z mężem o dziecko. Zrobiłam badania hormonalne. Niestety do lekarza jestem umówiona dopiero za miesiąc, a wyniki mnie niepokoją. Badania zostały zrobione w 3 dniu cyklu na czczo o 6 rano. Nie ukrywam, że od dłuższego czasu chodzę zestresowana. TSH 2,89 ulU/mL (min. 0,35 max. 4,94) Estradiol 25,8 pg/ml (faza wczesna pęcherzykowa: 22,4 - 115) FSH 10,0 mlU/mL (faza folikularna: 3,85-8,78) LH 14,7 mlU/mL (faza folikularna: 2,12 - 10,89) Progesteron 0,96 (środkowa faza folikularna 0,31-1,52) Prolaktyna 36,96 ng/mL. Mam się czego obawiać ? Jest szansa na dzidziusia ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Gratulujemy Pani decyzji odnośnie starania się o dziecko. Rozumiemy również pewien niepokój związany ze stanem zdrowia, który ma ogromny wpływ na zajście i utrzymanie ciąży. Bardzo istotnym jest również, że wykonała już Pani konkretne badania pod kątem gospodarki hormonalnej.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że w danej fazie folikularnej nastąpił nieznaczny wzrost poziomu hormonów: FSH oraz LH. Nie są to duże wartości, jednak mogą mieć wpływ na cały cykl płciowy i proces owulacji. Nadmiar tych parametrów mógłby wskazywać na pewną niewydolność jajników lub jajowodów, problemy z tarczycą, a także przy zespół policystycznych jajników PCOS.

W Pani przypadku na pewno warto by było rozszerzyć diagnostykę o USG ginekologiczne oraz tarczycy.

Prawidłowym postępowaniem jest konsultacja z lekarzem ginekologiem oraz endokrynologiem. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowych badań zdecyduje o konieczności leczenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-fsh

https://portal.abczdrowie.pl/lh

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-cykl-menstruacyjny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.