Co oznaczają te wyniki badań testosteronu?

Dzień Dobry ! Bardzo proszę o interpretację wyników : Testosteron całkowity : 386,7 ng/dl Testosteron wolny : 15,36 pg/ml Dziękuję. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 67 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

interpretacja wyników zależy od wielu czynników, takich jak wiek i ogólny stan zdrowia osoby badanej. Wartości referencyjne dla testosteronu mogą różnić się w zależności od laboratorium, w którym zostały wykonane badania, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który dokona interpretacji z uwzględnieniem stanu Pana zdrowia.

Dla większości zdrowych mężczyzn poziom testosteronu całkowitego mieści się w zakresie od około 300 do 1000 ng/dl. Na podstawie tego zakresu, Pana wynik (386,7 ng/dl) jest w dolnej części tego zakresu.

Normy dla poziomu testosteronu wolnego mogą się różnić w zależności od laboratorium, ale wynik (15,36 pg/ml) znajduje się raczej w zakresie referencyjnym, co jest pozytywnym znakiem.

Tak czy inaczej zalecamy skontaktować się z lekarzem, który zlecił badania.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.