Co oznaczają u mnie te fascykulacje mięśni?

Dzień dobry, mam 18 lat i od około 4 miesięcy obserwuję u siebie fascykulacje (bezbolesne pulsowanie w różnych częściach ciała) i drżenie mięśni, uczucie stopniowania kiedy np. leżąc prostuję nogi, czasami też drętwienie i mrowienie kończyn. Bardzo boję się, że może być to SLA lub SM. Cały czas szukam objawów w internecie, oglądam swoje ciało w poszukiwaniu zaników mięśniowych i obsesyjnie utwierdzam się w przekonaniu, że mogą gdzieś występować. Nie umiem nawet tego sprawdzić i wyciągam pochopne wnioski. Jestem przerażona i boję się iść do lekarza. Pozdrawiam i błagam o pomoc, czy wskazywane przeze mnie objawy mogą świadczyć o tych chorobach?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Dolegliwości, o których Pani wspomina, na pewno mogą wzbudzać niepokój i lęk, ale w większości przypadków nie powinny wskazywać na żadne poważniejsze schorzenia.

Przyczyn takich objawów, jak fascykulacje mięśni oraz parestezje kończyn, można by doszukiwać się w wielu czynnikach. Pierwsza wspomniana przypadłość jest uznawana za falowanie pojedynczego mięśnia w stanie spoczynku. Występują jako krótkotrwałe drżenia, gdzie mogą powstawać na skutek nadpobudliwości włókien mięśniowych oraz w wyniku nieprawidłowych połączeń nerwowych pomiędzy neuronami. Takie schorzenie często rozwija się w wyniku przewlekłego zmęczenia, czynników stresogennych i odwodnienia, a także przy nadużywaniu niektórych używek. Niekiedy fascykulacje występują przy zatruciu fosforanami, zaniku mięśni oraz stwardnieniu rozsianym. Jednakże, żeby poznać dokładną przyczynę takich dolegliwości należałoby wykonać pewne badania, jak rezonans magnetycznych głowy, kręgosłupa szyjnego oraz badanie EMG.

Parestezje, czyli uczucie mrowienia i drętwienia kończyn mogłyby wynikać z niedoborów tak ważnych pierwiastków, jak wapń i potas oraz witamin, głównie z grupy B, a także zbyt długiego utrzymywania ciała w niewygodnej pozycji.

Ze względu na odległość, trudno jest wskazać dokładną przyczynę takich objawów, dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka poruszona została w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

https://portal.abczdrowie.pl/zanik-miesni-patogeneza-objawy-leczenie-diagnostyka

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-znaczyc-te-fascykulacje

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-mam-robic-z-tymi-parestezjami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.