Co oznaczają wyniki badań tarczycowych u 55-latki?

Witam, mam 55 lat, jestem po menopałznie i 10 letnim stosowaniu ZTH, które zakończyłam 2 lata temu. Od kilku lat biorę leki z diostiminą, ponieważ mam problem z żylakami. Niestety palę papierosy. Teraz mam chyba problem z tarczycą. Badasnie USGTarczyca położona typowo, mniejsza w zakresie płata lewego. Objętość płata prawego ok.5,6ml, objętość płata lewego 3,5ml. Echogeniczność miąższu podwyższona. Unaczynienie bardzo obfite, zmian guzkowych nie stwierdza się. Cieśń ok 3mm. Nie widać patologicznych węzłów w obrębie szyji.  Wyniki badania   TSH   -  4,12 FT3   -  5,5 FT4   -  18,88   kreatynina -      0,4  cholesterol całkowity  -  274,  HDL-cholesterol          -    75  trójglicerydy                -  228 LDL-cholesterol           -  154 Moja doktor rodzinna przepisała mi Euthyrox 25, nie wytłumaczyła co mi jest ani nie poleciła endokrynologa. Proszę o wyjaśnienie czy to chodzi o niedoczynność i co dalej mam z tym robić. Pozdrawiam

Obraz USG tarczycy jest nieprawidłowy, a wynik TSH może świadczyć o niedoczynności tarczycy, choć do interpretacji badań konieczna jest znajomość użytych jednostek (!), a w przypadku fT3 i fT4 pomocna jest znajomość norm przyjętych przez laboratorium, które mogą różnić się w zależności od przyjętej metody oznaczenia. Jednak należy pamiętać, że najważniejsze w diagnozowaniu pacjenta jest pełne badanie i stan kliniczny. W razie wątpliwości odnośnie podjętego leczenia najlepiej będzie zapytać lekarza, który zlecił Pani leki, przy następnej wizycie.