Co powoduje suche i szorstkie miany na pośladkach?

Dzień dobry, U mojego synka raz na jakiś czas pojawiają się na pośladkach suche, szorstkie plamki. Uczulenie na pieluszki odpada, bo synek już w pieluchach nie chodzi. Nie zobserwowałam też innych objawów np. alergii. Skąd mogą się brać takie suche "placki"?

Opisywane przez Panią zmiany to najprawdopodobniej tzw. "wyprysk asteatotyczny" czyli z przesuszenia. Podobne zmiany czasem występują u dzieci noszących bieliznę w ciemnych kolorach z "nadrukami". Proszę stosować emolienty (tzn. preparaty nawilżająco- natłuszczające) 2xdz i zmienić bieliznę dziecka na jasną, bawełnianą bez nadruków.
Jeżeli zmiany będą nadal nawracać proszę zgłosić się na konsultację do dermatologa.