Co robić z tym bólem łopatki u 23-latki?

Witam. Od tygodnia boli mnie lewa łopatka, ból przeciąga się nad nią i promieniuje do klatki piersiowej i mostka. Czasami nie wiem czy boli mnie w klatce piersiowej czy sama pierś. Byłam u lekarza rodzinnego, kazał się nie martwić, przepisał leki przeciwbólowe. Od kilku dni ból nieco ustal. Nasila się jednak podczas leżenia i promieniuje teraz bardziej do ramienia i pachy. Czy to może być wynik tzw przewiania i mam się nie martwić, jak zalecił lekarz rodzinny, czy jednak wybrać się do jakiegoś specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Ból pod łopatką z prawej lub lewej strony pleców mocno ogranicza codzienną aktywność. Dolegliwości w tym obszarze mogą być objawem bardzo różnorodnych zaburzeń. Przyczyny mogą dotyczyć samych struktur układu ruchu, jak i chorób układowych np. kardiologicznych. Może być to ból neuropatyczny na skutek uszkodzenia nerwu międzyżebrowego lub może manifestować patologie w narządach znajdujących się w pobliżu. Bardzo często ból łopatki połączony z bólem pleców, promieniujący do ręki, wiąże się z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji. Często chodzi o pozycję na krześle bez podparcia łopatek i wykonywanie pracy rękoma z łokciami w powietrzu. Inna pozornie błaha przyczyna to nawyk noszenia ciężkiej torby zawsze na tym samym ramieniu i przekroczenia zdolności adaptacyjnych i kompensacyjnych organizmu. Na ogół ból tego typu trwa przewlekle. Istotne jest, czy towarzyszą mu inne dodatkowe objawy, informacja o nich pomaga ustalić kierunek dalszej diagnostyki.

Postępowanie będzie zależało od przyczyny, która wywołała ból łopatki. Leki przeciwbólowe są działaniem objawowym. Jeśli problem nie ustąpi, być może należałoby odbyć konsultację z lekarzem ortopedą lub traumatologiem.

Pozdrawiam i życzę szybkiego wyjaśnienia przyczyn dolegliwości.

Zapraszam do przeczytania artykułu na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-lopatka-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.