Co robić z tym guzkiem na wardze?

Witam mam na dolnej wardze od wewnetrznej stronie maly ruchomy guzek mialam robiona tomografie bez kontrastu nie wykryla guzka a ja go wyraznie czuje co mam z tym zrobic stomatolog tez go nie widzial

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane ze swoim zdrowiem. Przyczyn takiej dolegliwości może być wiele i nie muszą oznaczać niczego niepokojącego. Nie wspomniano, czy choruje Pani na pewne choroby przewlekłe oraz czy stosuje, na co dzień leki, które mogą przyczyniać się to rozwoju takich grudkowatych zmian w obrębie błon śluzowych.

Taki wyczuwalny guzek pod wewnętrzną wargą ust może tworzyć się u osób z obniżoną odpornością, po niedawno przebytej infekcji i stosowanej antybiotykoterapii. Mogłoby to w takiej sytuacji odpowiadać zmianom grzybiczym.

Istotnym jest również, czy przyjmowane są sterydy wziewne, między innymi przy leczeniu astmy, czy chorób płuc. Takie środki lecznicze również nie pozostają obojętne na stan jamy ustnej.

Prawdopodobnie, w obrębie wargi dolnej mógł utworzyć się pewnego rodzaju włókniak, czyli łagodna zmiana podskórna. Badanie tomografii komputerowej wykluczyło poważniejszą przyczynę, a w przypadku czegoś niepokojącego, na pewno zostałoby to uchwycone.

Ze względu na odległość bardzo trudno jest wskazać dokładną przyczynę oraz rodzaj opisanej zmiany. Zalecamy konsultację z lekarzem periodontologiem, który zajmuje się jamą ustną oraz jej budową. Specjalista na pewno postara się wskazać rodzaj wyczuwalnej grudki i pomoże dostosować właściwe leczenie, aby rozwiązać istniejący problem.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/periodontologia-czym-jest-leczenie-przyczyny-objawy

https://uroda.abczdrowie.pl/choroby-dziasel-i-przyzebia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.