Czy jest możliwość zrobienia w takim przypadku USG?

Witam mam kilka zgrubień w jamie ustnej powyżej wargi górnej na błonie śluzowej od wewnątrz. Mam również guzek na wardze dolnej od środka w kształcie kulki. Byłem u chirurga stomatologa niestety twierdzi , że nic nie czuje. Ja językiem wyczuwam je wyraźnie. Czy jest możliwość zrobienia w takim przypadku jakiegoś USG nie wiem ust np.? Czy jest jakieś badanie które by mogło uwidocznić te zmiany? Zmiany ciężko zobaczyć gołym okiem, szczególnie tą powyżej ust u góry. Proszę o pomoc. Chirurg nazwał mnie hipochondrykiem i zakpił abym zrobił sobie usg całego ciała to coś pewnie znajdę.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Dobrze, że konsultował Pan swoje dotychczasowe dolegliwości ze specjalistą.

Aby móc odnaleźć przyczynę takich objawów, należałoby wykonać dodatkowe badania, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Prawdopodobnie, jeśli lekarz stomatolog i chirurg nie zauważyli niczego niepokojącego, nie powinno to budzić dalszych Pana obaw.

Nie napisał Pan, czy oprócz wyczuwalnych gulek po wewnętrznej stronie warg, towarzyszą dodatkowe objawy, a także, od jakiego czasu to występuje. To istotne informacje, aby odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Z dodatkowych badań, można by wykonać pełną morfologię krwi wraz z rozmazem, CRP, poziom glukozy, amylazy, prób wątrobowych i kreatyniny w surowicy krwi. Nie ma typowego badania ultrasonograficznego, aby sprawdzić stan jamy ustnej. Można by dodatkowo wykonać USG szyi i ślinianek, a także odbyć konsultację z lekarzem laryngologiem.

Jeżeli lekarz stomatolog nie zauważył niczego niepokojącego, można by również skonsultować się ze specjalistą periodentologiem. Lekarz ten będzie mógł dokładnie ocenić stan dziąseł oraz jamy ustnej.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://uroda.abczdrowie.pl/choroby-dziasel-i-przyzebia

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ktore-mozna-wyczytac-z-jamy-ustnej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięci osobistej porady lekarskiej.