Czy EKG może boleć?

EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeśli wysoki puls pojawia się sporadycznie, może być spowodowany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, silnym stresem, strachem bądź pojawiać się na skutek wypicia zbyt dużej ilości kawy, alkoholu czy zielonej herbaty.

Jeśli jednak wysoki puls pojawia się systematycznie i mimo zmiany nawyków tętno nie spada, może to oznaczać proces chorobowy. Wysoki puls określany również tachykardią może sygnalizować takie choroby, jak: anemia, choroby płuc i oskrzeli, nadczynność tarczycy, niewydolność krążenia, hipoglikemia, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Czasem przyczyną jest odwodnienie lub utrata krwi.

Jak widać przyczyn jest wiele, dlatego proszę udać się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania. Tylko takie postępowanie pomoże rozwiązać problem.

Szczegółowe informacje na temat prawidłowego pulsu znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty