Co z moimi nerkami ?
Jestem kobieta, mam 64 lata. Stwierdzono u mnie krwinkomocz, mialam badanie USG nerek. Badanie wykazało, że prawa nerka ma wymiary 134 x 48 mm, miąższ do 18 mm, lewa nerka 121 x 58mm, miąższ 18 mm. Wielkość echostrukturalna i ruchomość nerek prawidlowa. Czy fakt, że jedna nerka jest mniejsza jest sygnałem choroby tej nerki? Przez długi czas miałam mikroskopową ilość krwinek w moczu, teraz jest tego dużo. Czekam na wizytę u urologa, jednak czas oczekiwania i niepokój zabijają mnie. Proszę o informacje, czy to, że nerka lewa jest mniejsza jest sygnalem choroby? Nie piję alkoholu. Pozdrawiam i z góry dziękuję, Natalia.

KOBIETA, 64 LAT ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania
Witam!
Wielkość nerki wydaje się, że nie jest znamiennie różna, co potwierdza prawidłowa echostruktura - na pewno będzie trzeba po jakimś czasie wykonać kontrolne badanie USG. Natomiast krwinkomocz wymaga dalszej diagnostyki. Rozumiem, iż nie było poza nim, innych odchyleń w badaniu, np. białkomoczu?
Urolog rozważy wskazania do cystoskopii w celu obejrzenia dokładnego pęcherza moczowego. Ponadto warto wykonać zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej w celu poszukania złogów, mimo iż nie zostały uwidocznione w badaniu USG.
Tutaj znajdzie Pani filmik, o tym, jak dbać o nerki.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!