Co znaczą takie sny na jawie związane z pracą?

Sny na jawie związane z pracą. Jak spać spokojnie? Od trzech lat miewam w nocy coś w rodzaju snu na jawie. Zdarza się to codziennie lub co kilka dni i trwa przez około pół godziny do godziny, sprawiając że próbując spać jestem jeszcze bardziej zmęczony fizycznie a przede wszystkim psychicznie. Pojawiają się w trakcie zasypiania lub w trakcie snu, w każdym przypadku schemat jest ten sam. Wydaje mi się, że jestem w pracy, wykonuję standardowe czynności i przeprowadzam rozmowy, działam pod presją czasu. Niejednokrotnie pojedyncza sytuacja z wyimaginowanej czynności którą wykonuję się zapętla i robię lub mówię w kółko to samo. Jest to dosyć męczące doświadczenie, bo jestem pół przytomny i czasem nawet uświadamiam sobie, że jest to tylko sen, leżę w swoim łóżku i mogę spać, a nie pracować, jednak sen trwa nadal. W ciągu tych trzech lat pracowałem w sześciu różnych miejscach, i tylko w dwóch przypadkach nie zdarzyło mi się mieć problemów ze snem w czasie zatrudnienia. Przez pierwsze dwa lata swojej pracy byłem zatrudniony w trzech firmach. Każda o innym charakterze, jednak w takim samym stopniu negatywnie wpływały na mój komfort snu. Później przez rok byłem zatrudniony w dwóch firmach, jedna o identycznym charakterze co pierwsza w której zacząłem mieć problemy ze snem, jednak ku mojemu zdziwieniu ani razu nie miałem problemu ze snem. Teraz, kiedy raz jeszcze zmieniłem pracę, o takim samym charakterze wykonywanych czynności co druga praca w której też miałem problemy ze snem, znowu sny na jawie powróciły. Podejrzewam, że może też to mieć coś wspólnego z moimi prawdopodobnymi stanami depresyjnymi. Kiedy mam wolny dzień i nie jestem przy mojej drugiej połówce, popadam w melancholię, a hobby nie dają mi już bardzo mało przyjemności. Uświadomiłem sobie, że potrzebuję pomocy z zewnątrz, stąd mój wywód znalazł się tutaj. Planuję wizytę u psychologa, jednak najpierw chcę zobaczyć czego dowiem się od eksperta.

Witam Pana,
Jeżeli Pana realistyczne sny pojawiają się zwykle podczas zasypiania,
to mogą to być omamy hipnagogiczne czyli jakby realne doznania
zmysłowe – słuchowe, wzrokowe, dotykowe.
Pana sny mogą też być objawem rozwijających się
zaburzeń nerwicowych lub depresji.
Mogą też sygnalizować jakiś istotny problem,
z którym Pan nie jest w stanie sobie obecnie poradzić.
Problem ten może dotyczyć zarówno teraźniejszości
jak też przeszłości.
U osób, które przeżyły bolesne, traumatyczne wydarzenie
dochodzi do nieustannego odtwarzania traumy zarówno
w powracających, wywołujących cierpienie wspomnieniach
jak też w koszmarnych snach.
Konieczne jest wtedy podjęcie psychoterapii, gdyż związany
z tym długotrwały stres może prowadzić do zaburzeń
nerwicowych lub depresji.
Drugi aspekt dotyczy teraźniejszości.
Odnosi się do sytuacji, lęku lub zachowania w którym śniący
tkwi obecnie.
Najczęściej jest to sytuacja, która nie daje spokoju,
a którą śniący chciałby wyprzeć, zapomnieć.
Może towarzyszyć jej lęk, bezradność, poczucie winy itd.
Jeżeli sny są bardzo częste i męczące to zapewne sygnalizują
problem, który trzeba rozwiązać dla zdrowia fizycznego
i psychicznego oraz dla spokoju duszy.
By dokładnie zinterpretować Pana sny, należałoby wnikliwie
przyjrzeć się różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni
Pana życia oraz uczuciom i emocjom, które im towarzyszą.
Zachęcam Pana do skonsultowania problemu z psychologiem
i do spotkań terapeutycznych, podczas których pozbędzie się
Pan uciążliwych koszmarów i odzyska Pan radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl