Co zrobić z tym ciśnieniem w ciąży?

Witam. Jestem w 26 tygodniu ciąży. Od kilku dni moje ciśnienie wynosi ok 130/90 (takie najwyższe było) ale puls za każdym razem jest 100, 105, czasem niższy. Puls jest taki nawet niekiedy jak rano wstaje z łóżka. Byłam u lekarza ale mówi że jest ok. Czy na pewni nie mam powodów do niepokoju?. Czasem pobolewa mnie głowa i męczy zgaga na którą biorę gaviscon czy to bezpieczny lek? Nie zaszkodzi dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadciśnienie ciążowe rozwija się po 20. tygodniu ciąży i jest stwierdzane, gdy ciśnienie krwi przekracza wartości 140/90 mmHg, zaś gdy sięga wartości 160/110 mmHg mówi się nadciśnieniu ciężkim. Więcej informacji może Pani odnaleźć w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-ciazowe.

Z kolei puls w ciąży może być podniesiony – nawet do 80-90 uderzeń na minutę. Nie świadczy to o niczym niepokojącym – w ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, przyspiesza akcja serca, co jest szczególnie zauważalne u tych kobiet, które również przed ciążą miały szybsze tętno.

Natomiast na pewno wartości powyżej 90/100 uderzeń na minutę są uznawane za alarmujące i nazywane wysokim pulsem. Proszę się zapoznać z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoki-puls-w-4-miesiaciu-ciazy-a-zagrozenia-dla-ciazy oraz w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wysokie-tetno-jest-zagrozeniem-w-siodmym-miesiacu-ciazy.

W Pani przypadku zdecydowanie należy wdrożyć odpowiednie kroki, które będą miały na celu niedopuszczenie do podniesienia ciśnienia krwi. Warto więc przede wszystkim wyeliminować z diety sól, herbatę i kawę, a także aktywność fizyczną – wskazane, by jak najwięcej Pani leżała. Ponadto myślę, że mimo wszystko warto skonsultować się z kardiologiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.