Co zrobić, żeby mniej ważyć?

Witam, mam duży problem. Mam 10 lat prawie 11 i ważę 54 kg przy wzroście 150 cm. Dużo ważę. Mój brzuch jest duży. Nie jem słodyczy ani fast foodów. Dużo się ruszam. Co robić?
10 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Należałoby przeanalizować z dietetykiem codzienny jadłospis i wykluczyć z niego te elementy, które są złymi nawykami żywieniowymi.
Warto dbać o urozmaiconą dietę, która składa się z pełnoziarnistych produktów zbożowych, produktów mlecznych, chudego mięsa i ryb oraz warzyw i owoców.
Dobrze byłoby również zadbać o pięcioposiłkowy tryb żywienia. W ten sposób ureguluje się metabolizm i zapobiegnie podjadaniu.
Aktywność fizyczna wskazana jest regularnie, najlepiej codziennie w wymiarze minimum 30 min.

Witam, Twoja masa ciała jest za wysoka, dlatego powinnaś zacząć prawidłowo się odżywiać. Pomyśl nad wizytą u dietetyka, porozmawiaj z rodzicami o tym pomyśle oraz o tym, jak wspólnie zmienić nawyki żywieniowe, nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale też dla zachowania zdrowia – ponieważ otyłość zwiększa ryzyko wielu innych chorób np. cukrzycy typu II czy nadciśnienia tętniczego. Nie stosuj jednak żadnych restrykcyjnych diet odchudzających, ponieważ doprowadzą tylko do efektu jojo oraz Twojej niechęci do dalszej próby utraty masy ciała. Warto zapoznać się również z artykułem http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Pamiętaj również o zwiększeniu codziennej aktywności fizycznej.
Pozdrawiam.

Proszę zgłosić się z rodzicami do lekarza w celu wykonia badań krwi. Jeśli wszystko jest ok proszę zgłosić się do dietetyka. OSoba w Pana wieku nie powinna odchudzać się na własną rękę, tymbardziej, że czeka Pana skok pokwitalny i prawdopodobnie wyciągnie się Pan bez problemów.

Dziesięcioletnia dziewczynka prawidłowo powinna ważyć około 33 kg, chłopiec – 34 kg. Masa ciała wynosząca 55 kg jest powyżej 97 centyla (wg siatek centylowych do oceny rozwoju somatycznego dzieci i młodzieży wg Instytutu Matki i Dziecka), co oznacza, że jest wyższa od masy ciała 97% rówieśników w tym samym wieku. W okresie wzrastania rezygnuje się ze stosowania restrykcyjnych diet odchudzających. Parametry stanu odżywienia powinny ulec poprawie przy zastosowaniu zdrowej racjonalnej diety i zwiększeniu dawki ruchu. Istotną kwestią jest regularność posiłków (co około 3 godziny) oraz dobre zbilansowanie ilościowo-jakościowe diety. Polecam skorzysta
w pomocy specjalisty dietetyka, który wskaże błędy w obecnej diecie i zaproponuje zmiany.