Czego się wystrzegać po krwotoku pajęczynówkowym?

Dzieńdobry.Jestem po krwotoku pajęczynkówkowym 4 tyg.Może mi Pan/i powiedzieć co mogę robić a czego się wystrzegać?Ponieważ mój lekarz nic mi nie powiedział.Za 3 tyg mam ślub brata czy np.mogę się napić drinka i pobawić?Na co muszę uważać żeby krwotok się nie powtórzyć?Dziękuję

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry,
W celu uniknięcia nawrotu choroby ważne jest ustalenie przyczyny krwawienia, czy był nim pęknięty tętniak, czy uraz, czy przyczyna jest inna. Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących postępowania profilaktycznego po przebytym epizodzie krwawienia podpajęczynówkowego.
Przede wszystkim należy wystrzegać się sytuacji grożących wzrostem ciśnienia krwi, w tym znacznego wysiłku, szybkich tańców itp. oraz urazów głowy (a o nie łatwiej po alkoholu). Samo spożywanie alkoholu nie jest zabronione, jednak zalecałbym spożywanie umiarkowanych ilości.