Czuję się odrzucona przez znajomych - co mam robić?

Witam... Piszę tutaj i proszę o radę, ponieważ nie chcę się udawać do żadnych lekarzy itp. Jestem dziewczyną, mam 17 lat. Otóż chodzi o to, że jestem odrzucana przez ludzi. Od września poszłam do nowej szkoły (LO). Na początku było z ludźmi ok, ale potem... Utworzyły się grupki, a ja nie zostałam do żadnej przyjęta. Jest taka grupka dziewczyn, z którą chciałabym się trzymać i mieć naprawdę dobre kontakty. Ale czuję, że one mnie nie chcą. Nie wiem, czym to jest spowodowane. Niby są dla mnie miłe, ale jak je o coś proszę, to zazwyczaj odmawiają, chociaż nie zawsze. Ostatnio koleżanka mi nawet nie chciała przesłać lekcji. Nie wiem, może powinnam w sobie coś zmienić? Jakoś specjalnie ładna nie jestem, ale brzydka też nie. Przeciętna, po prostu. Jestem spokojna, sympatyczna, skromna, nie tapetuję się. Lenia też mam, ale... kiedy ktoś mnie prosi o jakieś przesłanie lekcji czy coś, to to robię. Czasem jestem nieśmiała, ale staram się tę nieśmiałość przełamywać. Uczę się przeciętnie. Może brakuje mi też pewności siebie, nie wiem. Staram się rozmawiać z dziewczynami, ale nieraz mają do mnie inne podejście. Nawet na WF-ie, kiedy wybiera się składy do gry, to nikt mnie nie wybiera, tylko muszę dochodzić do jakiejś drużyny, bo zostaję ostatnia. Ostatnio nawet coś w sobie zmieniłam - lekko przefarbowałam włosy. Dziewczyny były zaskoczone, rozmawiały ze mną, a potem znów wyszło jak zawsze... BARDZO PROSZĘ O RADĘ...

Witam,
problemy, jakie opisujesz, mogą wypływać z dwóch przyczyn - nieprzyjaznego otoczenia zewnętrznego bądź właśnie z niskiego poczucia własnej wartości. Jeśli sama siebie deprecjonujesz, jeśli nie dostrzegasz i nie eksponujesz swoich zalet, to jak mają je zauważyć inni? Sądzę, iż warto, byś popracowała nad swoją samooceną - wiele technik wpływających na jej poprawę znajdziesz w Internecie. Wszystkie one opierają się jednak na jednej podstawowej zasadzie - koncentracji na sobie: własnych zaletach, zdolnościach, cechach, które Cię wyróżniają w z tłumu. Wszystko można przerobić na swój atut, zależy to jedynie od naszego podejścia. Na początek pracy ze sobą prosiłabym Cię o wykonanie prostego ćwiczenia. Weź kartkę papieru i wypisz na niej 10 cech, zalet, zdolności, które posiadasz i które stanowią Twoje atuty - jestem przekonana, że jest ich o wiele więcej, ale na początek wystarczy tyle. Następnie powieś tę kartkę w widocznym miejscu i czytaj codziennie rano, jeśli chcesz, możesz dopisywać tam kolejne cechy, jakie przyjdą Ci do głowy. W miarę upływu czasu powinno to wpłynąć na Twoją postawę.

Dzisiejszy świat jest skrajnie nieprzyjaznym dla człowieka środowiskiem - wszyscy żyjemy w permanentnym stresie i pośpiechu. Życie ucznia wcale nie jest łatwiejsze, obfituje w wiele silnie stresujących sytuacji. Z tej przyczyny sądzę, że warto by wspomóc pracę nad swoją samooceną elementami treningu autogennego - jest to zestaw ćwiczeń, które możesz wykonywać sama, a które bardzo skutecznie rozluźniają i obniżają napięcie wewnętrzne.

Pamiętaj jednak, że jeśli problemy nie ustąpią, a Twoje samopoczucie nie ulegnie poprawie, zawsze warto skonsultować się z psychologiem, a w chwili kryzysu skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (bezpłatny numer: 116 111) - tam zawsze znajdziesz pomoc wykwalifikowanych specjalistów.

Pozdrawiam