Czy będę musiała jeszcze chudnąć?

Witam, do odchudzania zmotywowała mnie akcja Gazety Wyborczej "Polacy ODwagi".Raczej spokojnym tempem w ciągu roku schudłam z 80 do 61 kg (na początku odchudzania wzrost 165 cm-teraz 170 cm).Mam 13 lat. W rodzinie nie występuje nadwaga ani otyłość. Przeciwnie, tata i brat są mocno związani ze sportem. Cała rodzina jest bardzo aktywna fizycznie,sama gram dość dobrze w koszykówkę (ulubiony sport). Odchudzałam się w miarę rozsądnie-jedynym idiotyzmem było spróbowanie diety kapuścianej-stanowczo odradzam wszystkim,którzy zamierzają ją stosować-zawroty głowy,osłabienie,omdlenie,wymioty. Odżywiam się racjonalnie,dużo warzyw,regularne posiłki, odpowiednie składniki. Tak ja napisałam,ważę obecnie 61 kg. Moi znajomi i rodzina twierdzą, że najniższą wagą dla mnie powinno być 58 kg-poniżej tylko niedowaga,wychudzenie,anoreksja itp. Dowodem jest analiza,którą zrobili na stronie wyżej wymienionej akcji-przy 58 kg było zagrożenie niedowagą,przy 57,9-niedowaga. Czy mają rację? Czy 58 kg to moja optymalna granica?Czy mogłabym schudnąć jeszcze? Czy raczej zatrzymać 58 kg i pracować nad mięśniami? Ostatnio mama przeglądała w jakimś czasopiśmie wykres na podstawie siatek centylowych i najwyższą wagą dla mojego wieku było 55 kg. Z góry dziękuję za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam- Georgia.

Witam,

Masę ciała u dzieci i młodzieży do lat 18-stu ocenia się na podstawie siatek centylowych, ale oprócz wieku uwzględnia się także płeć oraz wzrost. Dla Twojego wzrostu, wieku i płci odpowiednia masa ciała to około 63kg, co oznacza, że 61kg jest odpowiednią wagą. Sądzę, że dalsze odchudzanie nie jest wskazana, a tym bardziej konieczne. Zachęcam do dalszego odżywiania w sposób zdrowy i dużej aktywności fizycznej, ale z utrzymaniem tej masy ciała, którą obecnie posiadasz. Odchudzanie przy tej masie ciała grozi nie tylko niedożywniem, ale i wynikającym z niego zahamowaniem wzrostu. Radzę dużo się ruszać i unikać niezdrowych potraw, słonych przekąsek i słodyczy. To zapewni stałą wagę i dobre samopoczucie.