Czy bezdech senny jest zawsze związany z chrapaniem?

Witam, czy bezdech senny może istnieć bez chrapania? Raz na jakiś czas wybudzam się w nocy i czuję, jakbym się dusiła. Mój partner zauważył tez, ze podczas snu mam dłuższe przerwy w oddychaniu, zdarza mi się to raczej sporadycznie. Dodam, że nie chrapie. Wykonałam test berliński wyszedł w normie, w dzień nie jestem zmęczona i raczej nie pasują do mnie objawy bezdechu sennego oprócz tych nagłych wybudzeń i przerw w oddychaniu. Została u mnie stwierdzona nerwica lękowa. Czy może to być na tle nerwowym? Gdy zaczynam rozmyślać o tym jak mam oddychac i czy dobrze to robię to jest tylko gorzej i czuje jakbym nie miała tego odruchu, zeby oddychac bez myślenia o tym zeby oddychac.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że występują u Pani takie uciążliwe dolegliwości związane z oddechem. Przyczyn takiego stanu może być wiele, począwszy od konkretnych jednostek chorobowych, a skończywszy na czynnikach emocjonalnych.

Bezdech senny zazwyczaj jest spowodowany zapadaniem tkanek w gardle podczas snu, w wyniku, czego dochodzi do blokady dróg oddechowych. Nie zawsze trzeba to jednak wiązać z chrapaniem. Omawiana dolegliwość może występować z powodu trwającej infekcji górnych dróg oddechowych, niedrożności nosa, przerostu migdałka gardłowego, czy zapalenia krtani.

Niestety bardzo często zdarza się sytuacja, że taka przypadłość może występować przy przewlekłym stresie oraz nerwicy lękowej. Schorzenie to jeszcze bardziej może nasilać ten problem, powodując przez to obniżenie komfortu życia, podatności na wiele chorób oraz pogorszenie jakości snu.

Przy częstym bezdechu sennym mogą występować poranne bóle głowy, zmęczenie, osłabienie, suchość w ustach, drażliwość, problemy z koncentracją oraz senność odczuwana w ciągu dnia.

Ze względu na fakt, iż bezdech senny może stanowić pewne zagrożenie dla zdrowia, zalecamy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem oraz psychiatrą. Specjalista po dokładnej diagnostyce zdecyduje o dalszym leczeniu, aby zminimalizować dany problem zdrowotny.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bezdech-senny

https://portal.abczdrowie.pl/chrapanie-to-zmora-zwiazku-jak-walczyc-z-tym-skutecznie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.