Czy całkowita zmiana trybu życia może wpłynąć na redukcje lekko podwyższonego ciśnienia śródgałkowego?

Witam. moje pytanie dotyczy ciśnienia śródgałkowego które wynosi ok 22-23hg w obu oczach. mam 30 lat i przez wiele lat prowadziłem aktywny tryb życia (non stop w ruchu, kladłem się tylko do snu). NIe jadłem zbyt dużo, jednak nie byłem niedożywiony. Chcę się dowiedzieć czy całkowita zmiana trybu życia (spowodowana pandemią) tzn. długie godziny siedzenia/leżenia i objadanie się (nabranie na wadze, ważę teraz 70 kg z 63kg w tamtym roku) może wpłynąć na redukcje lekko podwyższonego ciśnienia śródgałkowego? Oraz czy to że przed badaniami kontrolnymi nie spożywam kawy i jestem na czczo mogło zawyżyć wartość tego ciśnienia?
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Wzrost ciśnienia śródgałkowego a jaskra

Czym jest ciśnienie śródgałkowe? Jakie to ma wpływ na funkcjonowanie organizmu? I wreszcie co sprawia, że ciśnienie rośnie? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Witam, całkowita zmiana trybu życia nie wpłynie na obniżenie ciśnienie śródgałkowego. Ale jednokrotny pomiar ciśnienia nie oznacza że ma Pan podwyższone ciśnienie należy wykonać kilkakrotny pomiar , czasami przez odruchowe zaciskanie oczu wynik może być zawyżony. Również należałoby ocenić Pana budowę oka - ocenić grubość rogówki (pachymetrię ) jest to korekta ciśnienia śródgałkowego obliczana tylko dla Pana . Jeżeli wynik będzie -4,0 to ciśnienie będzie prawidłowe jeżeli będzie wynosiło +2,0 to ciśnienie będzie podwyższone.

Ale dla każdej osoby ciśnienie śródgałkowe powodujące jaskrę jest różne dla starszych pacjentów ciśnieniem za wysokim może być pomiar 16mmhg, a dla młodych osób pomiar nawet 25-27mmHg może nie powodować jaskry. Ale żeby być pewnym czy nie istnieje ryzyko jaskry należy wykonać badania dodatkowe w kierunku jaskry.

Ważnym czynnikiem ryzyka jest czynnik genetyczny zwykle jest to dziedziczenie ze stron Matki. W przypadku rodzinnego występowania jaskry ważne jest doprecyzowanie jaki rodzaj jaskry jest w Rodzinie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty