Czy cysta na moczowodzie może powodować problem z oddawaniem moczu?

Witam. Podczas zabiegu zszywania przepukliny pachwinowej z prawej strony znaleziono u mnie cystę na moczowodzie. Chirurg nie chciał jej usunąć podczas tego zabiegu. Poradził, po wygojeniu rany pozabiegowej, zwrócić się do urologa. Niestety krótko po tym wyjechałem na jakiś czas z kraju i nie poszedłem do lekarza. Od tego czasu minęło 5 lat. Cysta się nie powiększa, jednak mam wrażenie, że w trakcie oddawania moczu coś się tam blokuje (brak ciśnienia mimo mocnego parcia). Szczególnie jeżeli pęcherz jest przepełniony (brak toalety w pobliżu), to mam wrażenie, gdy zaczynam oddawać mocz, jakby ciśnienie blokowało start. Ostatni wynik badania PSA 2,876  z przed kilku dni, a roku temu było mniejo 1,200. Ostatnio trochę dołożono mi leków kardiologicznych. Niektóre, jak T***, M***, L***, biorę od około 10 lat, a L***, L*** od miesiąca. Biorę również D*** na podwyższony poziom glukozy, także od paru lat. Czy te leki mogą być powodem wzrostu PSA? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Opisywane problemy z oddawaniem moczu zapewne nie są związane bezpośrednio z torbielą w okolicy moczowodu wykrytą 5 lat temu. Charakter problemów wskazuje raczej na chorobę prostaty. Podwyższenie PSA powinno być zweryfikowane ultrasonograficznie, a przy wykryciu podejrzanych zmian - histopatologicznie.

Proszę koniecznie zgłosić się do urologa. Tym razem nie powinien Pan zaniedbywać istniejącego problemu. Bez leczenia stan się będzie tylko pogarszał.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.