Czy Duphaston może spowodować wzrost wagi?

Dzień dobry. Jestem kobietą, mam 24 lata. Ostatnio ginekolog stwierdził u mnie zmianę na jajniku mogącą być torbielą czekoladową (średnica 2 cm), skarżyłam się też na krwawienia śródcykliczne i dyskomfort w okolicach prawego biodra. Celem zrobienia badań hormonalnych, lekarz zalecił przyjmowanie leku Duphaston przez 10 dni. Stąd moje pytanie - czy Duphaston może spowodować wzrost wagi? Ważę 51 kg przy 163 cm wzrostu, ale utrzymanie takiej wagi wymaga ode mnie bardzo dużej samokontroli (1500 kcal dziennie), a jest to dla mnie dość ważne i mocno rzutuje na moje samopoczucie. Jak zmniejszyć niebezpieczeństwo tycia? Z góry dziękuję, K.

Lek. Tomasz Budlewski

przede wszystkim najpierw diagnostyka i sprawdzenie co się dzieje w organizmie a potem dopiero dieta itp.